Transport niebezpiecznych ładunków tylko dla odpowiedzialnych

Transport niebezpiecznych ładunków tylko dla odpowiedzialnych

Przy okazji niedawnego, trzeba przyznać spektakularnego wypadku z udziałem cysterny z łatwopalną substancją, do jakiego doszło w Bolonii, warto poruszyć kwestię transportu towarów niebezpiecznych.
Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że jest to problem globalny. Duże ilości transportowanych substancji niebezpiecznych są zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i w ogóle środowiska. Z tego względu podlega bardzo wielu i bardzo ściśle określonym rygorom. Przede wszystkim taki ładunek musi być sklasyfikowany. Za tym idzie jego odpowiednie opakowanie, oznakowanie, dobór środka transportu i wykonawcy przewozu, wobec którego również określono szereg wymagań.
Wymóg zapewnienia bezpiecznego transportu towarów niebezpiecznych na całym obszarze Unii Europejskiej wiąże się z priorytetem w wydanych przez Komisję Europejską dyrektywach, za jaki uznaje ona zapewnienie bezpiecznych warunków życia. W związku z tym określone obowiązki spoczywają na nadawcy i załadowcy, na podmiocie pakującym czy napełniającym oraz rozładowcy towarów niebezpiecznych.
Wyjątkowa odpowiedzialność spoczywa na kierowcach wykonujących transport niebezpiecznych ładunków. Obowiązuje szczególna ostrożność i bezwzględne przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy na drogach, czego najwyraźniej zabrakło prowadzącemu samochód cysternę na autostradzie pod Bolonią.

Transport niebezpiecznych ładunków tylko dla odpowiedzialnychPracownicy firmy odbudowującej zniszczony przez eksplozję wiadukt zrezygnowali z wakacji, na które Włosi wyjeżdżają masowo ok. 15 sierpnia (święto Ferragosto), by trasa stała się jak najprędzej przejezdna.

Źródło: CorriereDiBologna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *