DK7 nową czarną królową polskich dróg

niebezpieczne drogi w Polsce

Podstawą do oceny bezpieczeństwa na polskich drogach są raporty policyjne, ale także popularna aplikacja Yanosik. Analiza danych o kolizjach i wypadkach drogowych pozwala wskazać najbardziej niebezpieczne drogi w kraju.

Najgorszą sławą cieszą się, niestety autostrady i drogi szybkiego ruchu. Tam do wypadków, często bardzo tragicznych w skutkach dochodzi najczęściej. Jako miernik do porównań przyjęto ilość zdarzeń na 1 km. Według Yanosika na autostradach było to 15 kolizji, na ekspresówkach 12, a na drogach krajowych 4 (dane za 2017 rok).
Z najnowszego raportu policji (marzec 2019) wnioski są podobne. Najniebezpieczniejszą autostradą okrzyknięto A4, gdzie liczba wypadków wyniosła najwięcej, bo 175. Jednak w przeliczeniu na 1 km minimalnie gorzej wypada A2, na której doszło do 118 wypadków, co daje średnio 4 na 1 km (A4 – 3,8 na 1 km). Dla porównania: na A1 115 wypadków, 3 na 1 km.

niebezpieczne drogi w Polsce
DK 94 to trasa z największym zagęszczeniem fotoradarów – wg raportu Yanosik 1 radar na 13,1 km

Najbardziej „czarnymi” trasami w przypadku dróg krajowych są:

  • w 2017 r. DK94 (tzw. stara czwórka, bezpłatna alternatywa dla A4);
  • w 2018 r. DK7 (Żuków k/Gdańska -Warszawa- granica ze Słowacją).

Drugie miejsce przypadło drodze krajowej nr 91, która łączy Gdańsk z Częstochową.

Inne niebezpieczne drogi?  Ekspresówka między Katowicami i Sosnowcem. Tam wskazane jest zachować szczególną ostrożność. Odcinek liczy sobie niespełna siedem kilometrów, a kraks zgłoszono średnio aż 113 na 1 km trasy (2017).

Łączna długość dróg krajowych w Polsce wynosi 19410 km, w tym 1768 km przypada na drogi ekspresowe. W 2018 roku na krajowych drogach policja odnotowała ogółem blisko 7200 wypadków, w których zginęło 957 osób, a 9175 zostało rannych.

Zanim zaczną obowiązywać przygotowywane unijne przepisy dotyczące nowych obowiązkowych systemów wspomagających kierowcę (dotyczą także samochodów ciężarowych), to tylko bezwzględne przestrzeganie zasad poruszania się na drogach, rozwaga i ostrożność pozwolą uniknąć  tragedii bądź  zminimalizować jej skutki.

Źródło: auto.dziennik, yanosik; Fot.: freeimages (Chris Chidsey, Freeimages)

>Sztuczna inteligencja podniesie bezpieczeństwo jazdy< >Transport niebezpiecznych ładunków tylko dla odpowiedzialnych<

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *